VÜCUT KİTLE ENDEKSİ HAKKINDA BİLİNENLER

blog yazısı ekle !

VÜCUT KİTLE ENDEKSİ HAKKINDA BİLİNENLER

Yetişkin bir insanın boyunun, kilosuna oranına vücut kitle endeksi adı verilmektedir. Bu hesaplama sonuçlarına göre kişi kilosunun boyuna oranla ne seviyede olduğunu görür. Bu hesaplama sonuçlarına göre kişi kilosunun ideal seviyeye ulaşabilmesi için kilo vermesi gerekiyorsa kilo verir, kilo alması gerekiyorsa buna göre adım atar. En memnun edici sonuç ise kişinin boy ve vücut oranının istendik seviyede olmasıdır. Bu durumda kişinin yapması gereken kilosunu bu seviyede tutmaktır.

White Sports

Balçova

White Sports - Balçova İzmir

İzmir'de Spor ve Sağlıklı Yaşamın Doğru Adresi

Yeni sezon öncesi ,eski sezon fiyatlarından yararlanmak için acele edin.

Uzman eğitmen kadromuz ile yaşam kalitenizi spor yaparak yükseltecek, spor yapmanın beden ve ruh sağlığınıza kazandırdığı önemi göreceksiniz.

ÜYELİK PAKETİMİZDEKİ AKTİVİTELER

*FİTNESS
*CARDİO
*AEOROBİK
*PİLATES
*YOGA
*GYMSTICK
*CRUNCH
*SPINNING
*TAE-BO
*STRECHING
*FITBOX
*YAKIN SAVUNMA
*SAUNA
*JAKUZİ
*MASAJ
*TREKING
*BİSİKLET TURU
*ATV-JEEP SAFARİ
*KAYA TIRMANIŞI
*PAİNTBALL
devamını oku...
Adres: Mithatpaşa Cd. No:1458/90 Balçova-İzmir

Performans Spor Merkezi

Hatay

Performans Spor Merkezidevamını oku... Adres: 236 sokak No:5/a Hatay-Merkez-İzmir

Shapes For Women Karşıyaka

Karşıyaka

Shapes For Women Karşıyaka

Shapes egzersiz sistemi, kendi itme-çekme kuvvetinizle çalışan, dairesel şekilde dizilen hidrolik alet ve platformlarda,hijyenik bir ortamda, hem üst hem de alt beden hedef alınarak basit,eğlenceli,hızlı ve güvenli bir şekilde sizi beden-ruh sağlığına kavuşturmayı amaçlıyor. Keyifli ve tempolu müziğin arasında gelen sinyaller size hareket sıranızı ve hareket etme zamanlarınızı hatırlatıyor. Sabah 09.00 akşam 21.00 saatleri arasında seans beklemeden, günün her saatinde spor yapma imkanı sağlayan sistemde egzersizler, bir kişi de olsa, on kişi de olsa antrenör gözetiminde ve eşliğinde yapılıyor.




Shapes For Women Karşıyaka, Karşıyaka Shapes For Women, izmir Shapes For Women, Shapes For Women izmir, shapes Karşıyaka, Karşıyaka shapes, Shapes For Women Karşıyaka izmir, shapes izmir, izmir shapes, Bayanlara Özel Spor Merkezi, Bayanlara Özel Spor Merkezi izmir


devamını oku...
Adres: Vali Rahmi Bey mah. 296 sokak No:9/A Buca-İzmir

Shapes For Women Buca

Buca

Shapes For Women Buca

Amerika'nın Texas eyaletinde 1970'li yıllarda ilk olarak sağlık sektörüne hidrolik rehabilitasyon aletleri üretimiyle başlamıştır. Daha sonra bu alandaki tecrübe ve başarılarıyla fitness sektörüne yönelmiş ve geçen 30 yıl içerisinde sadece Amerika'da değil, İngiltere, Meksika, İrlanda, Kore, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri, Japonya, Hindistan ve Nijerya gibi dünyanın birçok ülkesinde zincirler oluşturmuş ve şimdi de buna Türkiye halkasını eklemiştir.

Amerika'da 4 milyondan fazla kadının uyguladığı bu egzersiz sistemini siz Türk kadınlarının hedeflerine yardımcı olmak ve yaşamlarında pozitif bir değişim yaratmak amacıyla konusunda lider ve öncü olan bu güçlü zincire katılmıştır.

PİLATES SEVERLERE MÜJDE!..

SHAPES BUCA'da PİLATES KAYITLARI BAŞLAMIŞTIR. BİLGİ İÇİN LÜTFEN MERKEZİMİZİ ARAYINIZ..


Shapes For Women Buca, Buca Shapes For Women, izmir Shapes For Women, Shapes For Women izmir, shapes Buca, Buca shapes, Shapes For Women Buca izmir, shapes izmir, izmir shapes, Bayanlara Özel Spor Merkezi, Bayanlara Özel Spor Merkezi izmir


devamını oku...
Adres: Vali Rahmi Bey mah. 296 sokak No:9/A Buca-İzmir






Vücut kitle endeksi genel bir sonuç çıkarır ve bu sonuca göre şeker ve ya kalp hastalıkları gibi risklerin var olup, olmadığını ölçer. Yani genel bir tablo söz konusudur sadece, vücudun yağ oranı ölçülmez.

Vücut kitle endeksinde 4 ana kategorinin varlığından bahsedilebilir. Zayıf, normal, kilolu ve obez olarak 4 bölümde incelenir. Vücut kitle endeksi 18,5 değerinin altında olan kişiler zayıf, 18.5-24.9 değerleri arasında olanlar normal, 25-30 sayıları ile değerlenenler kilolu ve 30 üzerinde değerlenenler ise obez sınıfına girmektedir.

Pek çok formül bulunmaktadır vücut kitle endeksi hesaplaması için, ancak kolayca şu denklem ile hesaplanabilir.

Vücut Kitle İndeksi (VKİ)= Vücut ağırlığı (kg.) / Boy uzunluğunun karesi (m.)

Vücut kitle endeksi hesaplanırken sadece boy ve kilo kullanılmaktadır. Kemik yorgunluğu, vücut şekli, kas kütle gibi diğer önemli faktörler göz önünde bulundurulmaz. Bu da sağlıklı ve istendik kilonun tam bir göstergesi olmasını etkileyen bir faktör olarak göz ardı edilmemelidir.

Sadece boy ve kilo baz alınarak hesaplanmış olsa Arnold Schwarzeneger bile obez sınıfına yakın bir sonuca sahip olurdu. İnsanların yaş ve çeşitli bazı sebeplerden dolayı kas ve kemik kütlesinde azalma olabilir. Bu sebeplerde göz önüne alınırsa vücut kitle endeksinin bu kişiler için doğru bir analiz olmayacağı söylenebilir.

Vücut kitle endeksi tek başına yeterli bir sonuç değildir. Doktorlar bu endeksin yanında bel çevresi ölçülerini de kullanırlar. İdeal bel ölçüsü bayanlar için 90 cm, erkekler için 100 cm ile değerlenir.

Vücut kitle endeksi hastalık şüphesi bulunanların başlangıç için başvuracağı bir yol olabilir. Diğer faktörlerde hesaplanarak daha sağlıklı bir sonuca ulaşılabilir. Ancak en sağlıklı kararı tabi ki doktorunuz verecektir.